Muzyczny Pamiętnik
Blog > Komentarze do wpisu

Staroniewicz North Park feat. Erik Johannessen - zapowiedź wiosennej trasy

Wojciech Staroniewicz, czołowy polski saksofonista międzynarodowej sławy, od lat angażuje się w wyśmienite projekty, których w dużej mierze sam jest pomysłodawcą i liderem. Tym razem muzyk - doświadczony i obeznany ze skandynawską muzyką jazzową (choćby za sprawą wieloletniej działalności w norwesko - polskiej grupie Loud Jazz Band), zamierza zabrać wiernych fanów w północne rejony krystalicznej, świeżej muzyki, dającej - prócz polskiej nostalgii i rodzaju romantyzmu, powiew chłodnego orzeźwienia. Tego, jak mniemam, spodziewać się możemy po jego najnowszym projekcie - "North Park", o którym czytamy następujące słowa:

"...to akustyczny jazz z najwyższej półki (…) w zamyśle lidera jest muzyką, która może być wykonywana zarówno na wielkich scenach jak i całkiem akustycznie, bez sięgania po mikrofony i wzmacniacze. To z jednej strony powrót do źródeł jazzowego grania, z drugiej zaś estetyczne wariacje na kanwie nowoczesnego, nieskrępowanego mainstreamu dopieszczonego wielką wiedzą o harmonii i kompozycji trójmiejskiego saksofonisty. Chwilami radykalny, ale gdy trzeba również powściągliwy, Staroniewicz w sposób przekonywujący każdą nutą udowadnia, że jest w tej konwencji jazzu w naszym kraju klasą sam dla siebie." /Piotr Iwicki/

 

Projekt powstał przy współpracy ze znanymi muzykami polskiej sceny jazzowej, a dodatkowo uświetnia go postać znakomitego norweskiego puzonisty, Erika Johannessena, który przez lata również był członkiem zespołu Loud Jazz Band.

Nad wszystko - Wojtek Staroniewicz, we własnej osobie: kompozytor, aranżer, fantastyczny saksofonista o niepowtarzalnym brzmieniu (i cudownej tenorowej "chrypce"!). Od ponad ćwierć wieku silnie zaznacza oraz umacnia swoją pozycję na europejskich scenach jazzowych, znany zarówno jako genialny kompozytor, jak i wybitny sideman. Sekcję dętą współtworzy z nim świetny puzonista, Erik Johannessen, znany z formacji Loud Jazz Band, Jaga Jazzist czy Trondheim Jazz Orchestra. Przy wibrafonie usłyszymy Dominika Bukowskiego - postać, której z pewnością nikomu przedstawiać nie trzeba, przy kontrabasie - Paweł Urowski, a za perkusją zasiądzie wspaniały Przemysław Jarosz.

W marcu, z pierwszymi wiosennymi promykami słońca, Wojtek Staroniewicz wraz ze swoim kwartetem oraz Erikiem Johannessenem wyruszają w trasę koncertową, by promować album, którego premiera zapowiadana jest na ten miesiąc. Szczęśliwie, jednym z przystanków trasy koncertowej będzie także Poznań. Koncert ten odbędzie się w pięknej Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, dnia 22.03.2019 o godzinie 19:00. Będzie to występ w ramach cyklu JazZamek, zainicjowanego w roku 2016 przez Panią Bożenę Szotę, za punkt honoru stawiającej sobie ukazywanie szerszej publiczności, w świetnie nagłośnionej i doskonale oświetlonej sali Zamku, wszystkiego, co ważne i świeże w polskiej muzyce jazzowej. JazZamek to również zawsze okazja do zapoznania się z nowym albumem, gdyż w zdecydowanej większości w ramach tego cyklu pojawiają się właśnie artyści, mający do zaprezentowania zupełnie nową płytę. Tak będzie i tym razem - po poznańskim koncercie będzie można nabyć nowiuteńki, świeżo wydany album North Park!

Bilety na poznański koncert w bardzo korzystnej cenie (30 zł) można zakupić stacjonarnie w kasie Centrum Kultury Zamek oraz w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu. Można je nabyć także na stronie bilety 24

W ramach marcowej trasy, zespół odwiedzi Nowy Dwór Mazowiecki (20.03), Nidzicę (21.03), Poznań (22.03) oraz Warszawę (23.03). W maju natomiast (04.05) zespół pojawi się w Zakopanem.

Jest już dostępna także zapowiedź albumu, na który czekamy z ogromną niecierpliwością:

Album ukaże się nakładem legendarnej wytwórni Wojtka Staroniewicza, Allegro Records - wytwórni wydającej prawdziwe perełki, o czym niech świadczy choćby fakt, iż cała niemal kolekcja dzieł wydawniczych Allegro Records zdobi moje regały, a także - wyjątkowo często - gości w odtwarzaczu.


Już dziś zapraszam i najserdeczniej polecam uwadze nadchodzące koncerty, jak i album - z całą pewnością będzie to dobro wyjątkowe! Premiera albumu zapowiadana jest na 08.03.2019.

Patroni medialni: Jazz Forum, JazzPress, JazzRadio.Fm, Jazz Soul i JazzGazeta.

Patronat medialny nad poznańskim koncertem: 

 


Marta Ratajczak

...........................................................................................

A w ramach post scriptum - wybrana dyskografia muzyków z projektu North Park, prosto z mojego regału:

- Wojtek Staroniewicz: /pełna dyskografia - link/

 

     

      

      

      

   

 

 

- Erik Johannessen:

      

    

 

 - Dominik Bukowski:

     

     

     

        

     

 

- Paweł Urowski:

 

- Przemysław Jarosz:

   

Na koniec - kilka pamiątkowych zdjęć: z Wojtkiem Staroniewiczem /2017/, Erikiem Johannessenem /2014/ oraz Dominikiem Bukowskim /2014/ (tu, także: Piotr Lemańczyk i Sri Hanuraga):

  


sobota, 09 lutego 2019, ratajczakmartam

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: