Muzyczny Pamiętnik
Blog > Komentarze do wpisu

Loud Jazz Band - "The Giant Against The Girl". Zapowiedź nowego albumu.

Muzyka... to jedna z niewielu sztuk, która potrafi wzbić się na każdy poziom postrzegania świata, przeniknąć na wskroś, dotknąć nieosiągalnego, odsłonić, co dotąd w ukryciu czekało... Wspaniałym jest powiernikiem, pięknym i niesłychanie mądrym komentarzem dla spraw niezrozumiałych. Warunkiem jedynie jest to, by z odpowiednich głów i rąk zrodzona była. Na szczęście, są na świecie wciąż jeszcze nazwiska, które gwarantem pozostają niezmiennym najwyższej jakości, szczerości przekazu oraz potęgi, jaką nieść może ich dzieło. Pośród nich, niezmiennie - Mirosław "Carlos" Kaczmarczyk, którego zespół - wciąż ewoluujący, lecz nieustannie wierny wielkim ideałom - tworzy coś tak wielkiego, tak charakterystycznego, że profanacją wręcz byłaby próba gatunkowego szufladkowania ich dzieła. Mowa o Loud Jazz Band, grupie utworzonej w 1989 roku, obecnie składającej się z muzyków polskich oraz norweskich. Loud Jazz Band to jednak nie tylko muzycy - "Carlos", w pełni świadom tego, co chce dawać światu w swoim "orszaku" ma również, jak mawia, "niegrającego członka zespołu", - Kubę Karłowskiego, który od lat dba o niebanalną, niepowtarzalną estetykę wizualną grupy. 

Tym razem okładkę albumu (którego premiera zapowiadana jest na 17.02.2017) zdobi przepiękna ilustracja Kuby, nawiązująca mocno do tytułu, a jednocześnie - jak to zazwyczaj w  jego pracach bywa - pozwalająca odbiorcy na cudowne wędrówki do niezbadanych obszarów wyobraźni i odkrywania światów dotąd niedościgłych:

Album wypełniać będzie siedem kompozycji "Carlosa": "Sketches Of Mine", "Imeka" /Part One/, "Imeka" /Part Two/, "The Patience", "The New People", "The Giant Against The Girl" oraz "Mindfulness". Dodatkowo, jako numer 8, pojawi się bonus w postaci kolejnej nowej kompozycji Kaczmarczyka, "Babskim Uchem" (!), nagranej podczas koncertu.

Nie sposób opisać, z jak wielką niecierpliwością czekam na nowy album... Czeka też na niego całe muzyczne środowisko oraz rzesza fanów! Dla zaostrzenia apetytu, magazyn Top Guitar w swoim styczniowym numerze (zatytułowanym pięknie, na brzegu, "Mirosław "Carlos" Kaczmarczyk") wiele stron poświęca temu niesamowitemu gitarzyście, grupie Loud Jazz Band i nowej płycie. Mało tego... sama okładka sprawia, że nie można obok tego numeru przejść obojętnie! Otóż na okładce styczniowego Top Guitar znajdziemy piękne zdjęcie Kaczmarczyka (fot. Henryk Malesa), a w wypełniającym siedem stron (!!!) magazynu fascynującym wywiadzie z liderem norwesko - polskiego zespołu pojawiają się kolejne, wspaniałe zdjęcia, wykonane przez Kubę Karłowskiego (Park Lane) oraz Michała Wasążnika.

Z przeprowadzonego, tuż po zakończeniu sesji nagraniowej, wywiadu dla "Top Guitar" wiemy, że muzyka, jaką otrzymamy na najnowszym albumie będzie różniła się od dotychczasowych nagrań LJB, jednak, jak twierdzi lider, "zachowa główny nurt brzmienia wypracowany przez Loud Jazz Band przez lata". Szczerze powiedziawszy, choć moją ogromną pasją jest grupa "Carlosa" i wszystko, co tworzą, w wywiadzie tym odnalazłam wiele ciekawostek, nowinek i faktów, których wcześniej nie byłam świadoma. Z pełnym przekonaniem nie będę więc przytaczać fragmentów wywiadu, ponieważ uważam, że... każdy powinien przeczytać go, w całości! Naprawdę warto!

Znane są już terminy pierwszych koncertów w ramach trasy promującej album "The Giant Against The Girl". w Polsce będą to następujące koncerty:

24.02.2017 - Stary Maneż, Gdańsk

25.02.2017 - Zamek w Lubostroniu

27.02.2017 - Studio Koncertowe Polskiego Radia, Warszawa.

Na kwiecień 2017 planowana jest natomiast trasa norweska:

21.04. 2017 Cosmopolite, Oslo

22.04.2017 Hønefoss

/okładka albumu, ilustracja i plakat: Kuba Karłowski - Park Lane/


Skład grupy Loud Jazz Band przedstawia się następująco:

Miroslaw "Carlos" Kaczmarczyk -- gitara
Øyvind Brække -- puzon
Wojtek Staroniewicz -- saksofon
Paweł Kaczmarczyk -- fortepian 
Michael Bloch -- synt
Kristian Edvardsen -- bass
Ivan Makedonov -- perkusja
Maciej Ostromecki -- instrumenty perkusyjne

+ Krzysztof Podsiadło - reżyser dźwięku


Warto zauważyć, że do zespołu "powraca" Michael Bloch, doskonały muzyk, wspaniały pianista, którego słyszeliśmy na albumie "Passing" zespołu Loud Jazz Band - wtedy jednakże wystąpił on (znakomicie!) w roli saksofonisty.

Przy okazji, w oczekiwaniu na jedenasty już album Loud Jazz Band, przypomnijmy sobie wszystkie wcześniejsze fonograficzne dokonania zespołu:

    

    

Zachęcam również do przeglądania internetowej strony zespołu:Ach, cóż to będzie (jest!) za oczekiwanie.... i jaka radość, kiedy już muzyka, niosąca nieposkromione pokłady piękna i ... tajemnicy, bliskości i mocy, oprawiona cudownie - trafi w nasze ręce... Szykują się kolejne podniebne podróże! Czego każdemu życzę, nie przestając marzyć...

... Marzenia podsycić można, oglądając poniższą zapowiedź koncertu, w której na wydarzenie zaprasza sam lider, Mirosław "Carlos" Kaczmarczyk:

Bajecznie!

Marta Ratajczak

 

niedziela, 29 stycznia 2017, ratajczakmartam

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

AUTOR/ KONTAKT

POLECAM!!!


STRONA FFB: