Muzyczny Pamiętnik
Blog > Komentarze do wpisu

Jerzy Milian: Music For Mr. Fortuna (SJP, 2016). Jazz z Wami: 07.01.2017

Maciej Fortuna - poznański trębacz, nieustający w eksplorowaniu coraz głębszych i dalej sięgających obszarów muzyki, na której chciałby pozostawić własny ślad, tym razem postanowił zmierzyć się z wielką postacią poznańskiego wibrafonisty, kompozytora i ... malarza: Jerzego Miliana. W tym celu trębacz rozpoczął poszukiwania w archiwach radiowych, sięgając po utwory nie prezentowane dotąd szerszej publiczności. W związku z powstającym materiałem, sam Jerzy Milian skomponował na potrzeby albumu dwuczęściową suitę, zatytułowaną właśnie "Music for Mr. Fortuna".

Jak czytamy na okładce płyty, składającej się w trójkątny kartonik (przeróżne rozwiązania oraz pomysły na wizualną estetykę płyt charakterystyczne są dla poznańskiego trębacza od... zawsze), "Music For Mr. Fortuna jest utworem dedykowanym trębaczowi jazzowemu, związanemu podobnie jak kompozytor z Poznaniem. Muzyka przygotowana została pod wrażeniem koncertowej współpracy z Maciejem Fortuną, który jak pisze Jerzy Milian - pozostaje w obszarze jego artystycznych zainteresowań".

Autorem wszystkich kompozycji pozostaje więc Jerzy Milian. Są to, kolejno (pisownia oryginalna):

01. on the fourth floor / na czwartym piętrze

02. for sawa/ dla sawy

03. that something between us / jesteśmy tak do siebie

04. a ballad for the trupmet / ballada na trąbkę

05. rumba

06. a swallows necklace / naszyjnik z jaskółek

07. little hospital/ mały szpitalik

08. a Turkish melody/ melodia turecka

09. music for mr. fortuna, part 1 inside chords

10. music for mr. fortuna, part 2 flying to beijing

 

Przyznać należy, iż niesamowitą pracę wykonał Fortuna, przekładając język wibrafonowego geniusza na wypowiedzi trąbki, przy sporym wkładzie kwartetu smyczkowego. Utwory są piękne, cudownie oscylujące pomiędzy dawnym, stylowym językiem wypowiedzi samego Miliana, a nowym życiem, jakie tchnął w nie trębacz. Jest w nich niebywała lekkość, beztroska i jakby nieśmiała zadziorność, wszystko jednak spowite delikatnym tiulem dojrzałości nadającym mu olśniewającego czaru.

Album nagrano w następującym składzie: Maciej Fortuna - trąbka, Krzysztof Dys - fortepian, Kuba Mielcarek - kontrabas, Przemysław Jarosz - perkusja i instrumenty perkusyjne, Anna Ziółkowska i Jan Świeca - skrzypce, Tomasz Ziółkowski - altówka, Monika Baranowska - wiolonczela.

Ten sam skład podziwialiśmy na żywo podczas premiery albumu, która miała miejsce w Estradzie Poznańskiej dnia 07.01.2017 w ramach cyklu Jazz z Wami.

Koncert należał do doprawdy niezwykle udanych, - udowadniając, że mimo wspaniale nagranej płyty, nic równać się nie może z odbiorem żywej muzyki. W ramach bisu, Maciej Fortuna zaprezentował aplikację mobilną "Stretch Milian", o której więcej na stronie www.milian.poznan.pl. Można stamtąd bezpłatnie pobrać zarówno aplikację, jak i album, który w postaci fizycznej wydany został jedynie jako egzemplarz promocyjny.

Zarówno nad albumem, jak i nad wydarzeniem patronat objął portal Longplay.blox.pl. Na portalu odnajdziemy zarówno recenzję albumu (TUTAJ), jak i relację z koncertu (TUTAJ), do których przeczytania gorąco zachęcam.

Na koniec - pamiątkowe zdjęcie autorstwa Pani Aleksandry Kasztalskiej (Sonoro Art), wykonane w foyer po koncercie, dokąd muzycy zaprosili publiczność na rozmowy i autografy, przy lampce wina:

od lewej: Wojciech Kłeczek (Dyrektor Festiwalu Jazz Z Wami), Mariusz Owczarek (Program 3 Polskiego Radia), Marta Ratajczak (Babskim Uchem) oraz Robert Ratajczak (LongPlay)


Marta Ratajczak 

sobota, 14 stycznia 2017, ratajczakmartam

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: