Muzyczny Pamiętnik
Blog > Komentarze do wpisu

Tribute To Andrzej Przybielski Volume 1 (Stowarzyszenie Jazz Poznań, 2016)

Jesienią bieżącego roku, a dokładnie 5.10.2016 Stowarzyszenie Jazz Poznań wypuściło na rynek muzyczny ciekawą pozycję, składając hołd bydgoskiemu trębaczowi jazzowemu, Andrzejowi Przybielskiemu. Przybielski, na którego koncie zapisało się wiele ważnych pozycji fonograficznych nagranych w zachwycających składach, związany był z polską sceną freejazzową, yassową i awangardową. Zmarł w Bydgoszczy w 2011 roku, pozostawiając po sobie wiele piękna, po które sięgnąć postanowiło młode pokolenie polskich trębaczy jazzowych.

Album, zatytułowany prosto "Tribute to Andrzej Przybielski Volume 1", nagrany został przez sześcioro trębaczy wraz z oryginalnym składem współpracującym przez laty z Przybielskim. Przy gitarze słyszymy więc Jakuba Kujawę, na kontrabasie - Grzegorza Nadolnego, a za perkusją - Grzegorz Daroń. Przy trąbce natomiast pojawiają się: Maciej Fortuna (z którego inicjatywy ukazał się niniejszy album), Marcin Gawdzis, Wojciech Jachna, Tomasz Kudyk, Piotr Szmidt oraz Maurycy Wójciński.


Pomimo tak szerokiej gamy jazzowych trębaczy, muzyka nie "atakuje" słuchacza nadmiarem partii dętych - wszystko jest stonowane, podane z odpowiednim szacunkiem i w odpowiednim klimacie. Doskonałym rozwiązaniem dla niewprawnego ucha słuchacza jest załączone do pięknie wydanej książeczki rozmieszczenie trębaczy w panoramie.

A skoro o książeczce mowa, przyznać należy, że odnajdziemy w niej wszystko... a nawet więcej, niż by się można spodziewać! Oprócz obszernej informacji na temat samej sylwetki Przybielskiego a także wielu pięknych zdjęć, znajdziemy w niej wzruszające wypowiedzi każdego z muzyków tworzących ten album na temat tego kim dla nich był i co zmienił w ich życiu bydgoski trębacz.

Na album składa się osiem utworów, z czego cztery to kompozycje autorstwa samego Przybielskiego ("Afro Blues", Hey Jack", "W Arce", "Motyw Afro"), przeplatane znakomitymi improwizacjami tchniętymi duchem Przybielskiego, jakie powstałe w wyniku wspólnej pracy zespołu nad utworami trębacza ("free I", "free II", "free III"). Ostatnia zaś ścieżka stanowi wypowiedzi Andrzeja Przybielskiego z rozmowy, jaka została przeprowadzona z nim w bydgoskim klubie Mózg. 

Pozycja ukazała się pod patronatem portalu Longplay, na którym również znajdziemy recenzję niniejszego albumu (LINK).

Marta Ratajczak

niedziela, 27 listopada 2016, ratajczakmartam

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

AUTOR/ KONTAKT

POLECAM!!!


STRONA FFB: